Alla inlägg under januari 2013
Inlägget flyttat va menat att jag bosatt mig i stallet , samma idag men nu har jag flyttat hem :D Då vi hämtade Anki ut i förmiddags så har hon o jag jobbat bra som alltid då annat står på vårat schema än ridning :) . Hela stallet är städat o i topp form ( så topp som just nu går ) , lösdriften ströad igen , logen städad o allt skräp är igen borta från gången , massa borstning blev det för emriki o jag jobbar hårt med att bygga trygghet o finna förtroende . :) Går vändans bra måste jag själv säga ! Städat utanför , krattat upp allt spillande av maten o det va en bal garanterat utspritt :S Ordning o reda ! Gubben hämtade 4-hjulingen med kärra så idag har barnen o han då roat sig med att köra ( leka ) o varva med nytta o köra upp de huggna träden ( veden) . Kanske kan bli uppladdat till nästa vinter kanske :P ? K kom för att hämta lite balar med sin traktor o demolerade skottkärran . Vilket gav panik i städandet där ute . Ett stall utan skottkärra :O , det stallet innebär massa extra arbete :/ . Ne säga C man vill om den där på ett hjul , bra e den iallafall att ha till hand till nästan allt som har med stall o göra .
I morgon bitti blir det vakna tidigt :S . Kan ni gissa varför?? Jo , barnen ska åka hem ... 08.30 senast ska de lämna gården. Detta har varit en tid som va fylld till bredden av intryck o sidor man tidigare inte sett . Allt från glada , till bråk o tårar av besvikelse o bara tårar av " sorg" . En kaninunge dog idag så många tårar blev det :(. Man har haft massa kul o även har det varit " jobbigt " med för den ovane ( mig ) . 2 veckor är en lång tid när man inte alls är van :D . Lilla tror jag kommer tycka att det blir väldigt ensamt o tomt :( men jag tror vi alla behöver avbrottet då allt är så intensivt från möra till kväll . Det har varit lärorikt , kul o jag hoppas på att nästa gång ska bli roligare . ( då har Jasmine sin häst Här ) . Antar att vi hämtar henne i veckan som kommer . Ser ut som det hamnar i början av veckan o det är syn att hon missar att va med :(. Äh.. Inte hänga läpp!!!
Ne känner mig helt slut o kanske borde glo slut på serien SEX AND THE CITY ... Så jag slipper plågas av att delarna ligger osedda på datan mer :P . Har snart nött hela sesogen här o ikväll blir rond 3 , nu ska jag se till siste . :P
Trevlig helg alla söta där ute :) o god kväll . Fredag idag.... Gör inget jag inte skulle gjort ;) oj va laglöst landet kunde bli ;) hahhahaa ne god natt på er!!!
Kram C
Skrev ett inlägg tidigare men trotts att det stod sparat så fanns inte inlägget med På bloggen :O .
Cissans ägare har varit här :/ o äntligen kan väll Anki kanske pusta ut ?! Hon försökte med alla medel för att slippa sitt ansvar men här funkar inte metoden - lägga det på nästa axel! :P Tycker väll kanske Anki fått bära bördan länge nog o detta med vissa människor som tror de kan kamma hem stora vinsten med lögner o fulspel , allt annat än just ÄRLIGHET. Att måla hästen som drömmen o veta att man förskönat sanningen mer än dubbelt . Kan ni fatta att efter allt trixande o vändande o vridande så kom sanningen krypande ! Hon har haft henne sen hon va 3 men ALDRIG ridit henne pga hennes beteende o att de aldrig kommit överens :O . Cissan är en så fint kallat - PROBLEMHÄST ! Kruxet är att det är ihängande :S då hon flyttat FLERTAL gånger under åren o alltid kommit tillbaka pga hennes beteende . Detta hade då ägaren sett som hennes ( som så många gånger innan ) sista chans . Kan tycka att ibland kan det mest humana va att avliva än att skicka runt o aldrig finna hem. Det är såna djur man vill hjälpa men vi har alla oddsen mot oss när det gäller henne :( . Tänk när allt bestämdes så skickades så fina ridvidios som skulle va de , hon hade inga problem o aldrig varit ett . Fy fan för dessa som kalla sig - hästmänniskor ... O inte kan va mer ärliga än så här för att finna djuret ett hem?! Undra hur många hon lurat? En ful blåsning o försökte hålla god min tills hon insåg att det inte funkade mer! Då kontraktet är uppsagt o vi som ägare till stall mm sagt att fortast möjligt från gården så fick hon bara ett par dagar på sig . Ja vi kan va hårda kan anses men för cissans bästa så hoppas jag på avlivning :( , synd o säga men så förbannat sant ! Jag har trott på ärliga försök men denna tjejen är trasig o mer än det :(. Många år farm o tillbaka , hit o dit har gjort sitt .
När det gäller levande så tycker jag man tar ett bättre ansvar än att försöka kasta det ifrån sig o hoppas på att gömma sanningen i lögner .
Är hög tid att säga - FÖRLÅT ANKI för alla gånger jag huggt på dig :( . Känn Dig stolt som klarade av mer än vissa tidigare gjort med henne.
Så gick det hela om cissan :( . Tragiskt slut men hoppas på att det tar ett stop nu .
Kram C
Jaha då är Anki på plats ... Nu väntar vi bara på att ägaren ska ringa :/. Så kul med dessa folk som tycker man ska sitta o passa på de . En dag som blir HEMMA o inte en meter från gården ! När man talar om trollen.... Kl14-15 ... Är det sk förmiddag? Gubben är o hämtar 4- hjuling för här ska lekas o hämtas ved . Ute skiner solen o det är frestande att testa med Pippi ut på våra blöta , nu mera icke isiga vägar. Vågar man ? :P Kanske inte hinner idag :S men tanken gör en glad.
Så måste jag klaga lite med ... Min natt innehöll nästan allt men inte sömn :/ . Låg o kolla på serie till kl 3 så vaknad lilla när jag väl stängde av o kände tröttheten komma. Då blev det Att springa upp , ner På toa med henne o sen ville inte hon sova . :) Det skulle pratas .. Hahhahaa hoppas bilden kommer med på jasmines hamster i hans boll :D fränt!
Ne om man skulle röra sig ut till stallet o fix lösdriften :)
Kram C
Idag har jag spenderat hela dagen i stall med vännerna :) pysslat , mockat vid minst lilla skit :P . Borstat , gosat ... Sett på gubben o Jasmine när de ridit , grunnat o drömt om framtiden. Ibland kanske man inte ska låta sig tänka med djupet av hjärtat. Blev tungt när jag stod o myste med emriki o Q ... Tanken på att inte ha dem i livet om ett tag :( . Ångest o tankar på att behålla dem ! Fast jag vet att för att driva allt runt så behövs inkomst med . Så vi ska sälja vår älskade emriki med :/ för 20 .. Han är trotts allt en doc o'lena .... I stammen. I morgon kommer cissans ägare o då ska här bli livat :). Idag högg hon även mot mig o försökte ta emriki över boxväggen :O . Man får se upp när hon är nära! Idag fick jag in lilla tingeling :D o hon mös som attan av att bli borstad o pysslad med :D . Hon är den i gänget som hamnat utanför :( men det ska bli ändring på det. Tänkt extra mycket idag på allt man gått igenom med var o en av dem där ute <3 o när man tänker på det så är det en hel del. Tänker på de som varit hos oss på gården som av ena Eller andra enledningen blivit tvungna att flytta. Hur lillan växt upp o att jag inser att det ät just detta liv jag alltid velat ge mitt barn ( om jag skulle få ett) . Har varit en djup dag ! När det gäller hästar så har vi nog idag erfarenheten av de mesta typer ... Allt från dårligt föl till vild hingst , på håret till döda pga dårlig skötsel( svält ) , slagna o rädda , psykiskt trasiga till allmänt bara galna , Goa o glada. En erfarenhet man i början hoppades slippa men som med dem som med allt annat... Oundvikligt! Vilken värld man lever i :/ , både på gott o ont. Minns dagarna med flocken ute i det gröna :) . Då jag o Pippi sprang i kapp varje dag upp till stallet. Allvarliga stunder , intressanta , jobbiga o lärorika till näst intill farliga ! Skulle aldrig byta detta livet mot något , inte om jag ens finge pengar för det. Idag slog mitt hjärta några slag extra Då jag tänkte på dagen vi köpte poppe o ting . Älakade vänner!
Va satan... Nu blev det djupt igen :P Denna dagen har jag givit varje sekund till vännerna ... Som ni kanske märker :) , även i skalle :) .
Detta med halvblodet då har vi funderat över så vi tackade ja :D fast nu får vi se då vi kan tycka att vi har nog o kör med öppna kort. Skulle kanske va kul att ha ett halvblod i livet med men med storleken kommer även större arbete o med tanke på hans tidigare erfarenheter .
Vi får se helt enkelt!
Ne om man skulle ta datan strax o gå mot säng ! ?
Kram C
Ps) ursäkta dåliga bilder .. Gubbens tele :/
Kram C
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|